ים של צבעים: מכתש רמון שלא הכרתם

המיטב של מכתש רמון בטיול חמוד וקליל לימי חורף יפים: חולות צבעוניים ומזכרת משפחתית בלתי נשכחת, הצצה אל פארק גיאולוגי מרהיב (כולל פיקניק מול אגמון) ואופציה למסלול רגלי נהדר שילדים יעופו עליו

מכירים את זה שאתם מצטיידים לטיול בבקבוקי מים מלאים? ובכן, לטיול הבא אתם מוזמנים להכין בעיקר בקבוקים ריקים. לגמרי ריקים.

למה? כי התחנה הראשונה שלכם היא אתר “אבן, רוח, מים“. כאן, במיוחד אם הגעתם עם ילדים, אתם מוזמנים למלא חולות צבעוניים בבקבוקים הריקים ולחזור הביתה עם מזכרת מדליקה במיוחד.

זהו מעין עמק חמוד שבו אגם עונתי יפהפה שמתמלא בימי החורף, נוף נהדר וצלול של רחבי מכתש רמון ובעיקר – ים של סלעים וחולות בשלל צבעים.

מהיכן הגיעו לכאן כל צבעי הקשת? מקורם באבני חול קדומות, בנות מיליוני שנים, שזכו לקבל את צבע המינרלים שמצויים בהן: אדום (ברזל), כתום (גופרית), ירוק (נחושת) ועוד. להשלמת החוויה, תמצאו שלטי מידע מרתקים על היווצרות מכתש רמון. אל תעזבו את המקום מבלי שקראתם על תופעת טבע מרתקת זו.

הגעה: מכביש 40 היורד ממצפה רמון, ולפי השילוט שמפנה ימינה (אפשר גם עם ווייז).

 

הפארק הגיאולוגי הכי צבעוני בשטח

דקה וחצי נסיעה מכאן, ואתם עולים על דרך עפר טובה שתיקח אתכם אל נפלאות גן לאומי צבעי מכתש רמון.

כאן מתפתל ציר נסיעה מרהיב שמדמה מוזיאון גיאולוגי פתוח תחת כיפת השמים. בעבר פעלו פה מחצבות שפגעו בנוף, ולפני מספר שנים שוקם האזור והפך למוקד טיולים אהוב.

זו ההזדמנות לכם לנסוע במעין מנהרת זמן, אל הלב הגיאולוגי של מכתש רמון, שהיווצרותו נחשבת לתופעה ייחודית בעולם כולו. מדובר למעשה בהר קדום, עצום ממדים, שקרס אל תוך עצמו בתהליך בלייה ממושך.

המסלול נמשך כשבעה ק”מ בלבד, אך יש בו תחנות עצירה רבות, לצד תופעות גיאולוגיות מרהיבות וגדושות בצבעים.

המסלול משולט כולו כך שלא תלכו לאיבוד גם אם תרצו. בין התחנות המעניינות על ציר הנסיעה שלכם תמצאו שרידי מחצבות שננטשו, ובהם סלעים בני מיליוני שנים, שרידיו של מפעל לייצור לבנים שבו נותר צינור אדיר ממדים ששימש כתנור ענקי, וגם אגם עמוק שמתמלא עד גדותיו בימי החורף, המצוי בלב מכרה. זוהי נקודת עצירה הכרחית לפיקניק נהדר מול המים.

הגעה: מכביש 40 פונים לפי השילוט בין סימני הק”מ 86-87 (לבאים ממצפה רמון, יש להמשיך, להסתובב במקום מותר ולשוב). והכי פשוט: “גן לאומי צבעי הרמון” בווייז.

 

 

נשאר לכם כוח? ממשיכים לפרסת נקרות

אם נשאר לכם כוח וחשק, אל תחמיצו את מסלול הטיול של פרסת נקרות, שממתין לכם בלב המכתש.

ההגעה אליו פשוטה יחסית מציר צבעי הרמון: ממשיכים לפי השילוט אל חאן בארות. לאחר שעוברים את החאן, פונים מזרחה (ימינה) ומשם לפי השילוט אל חאן סהרונים ואל החנייה שלידו.

זוהי נקודת ההתחלה והסיום של המסלול הרגלי המעגלי, רק קחו בחשבון שהוא מתאים לילדים אוהבי לכת ולא לפעוטות. אורכו 5 ק”מ והוא נמשך 3-2 שעות. יש להצטייד בהרבה מים, במפת סימון שבילים ולצאת לדרך.מהחנייה צועדים מזרחה בשביל

אדום היורד בדרך “מעל הדקלים”. אל תוותרו על ביקור בחאן סהרונים, ששימש תחנת דרכים קדומה עבור הנבטים, שהובילו לפני כאלפיים שנים ברחבי המדבר שיירות עמוסות כל טוב: אבנים טובות, בשמים, תבלינים ושאר פינוקים.

המשך השביל יביא אתכם אל שביל ירוק, ולאחריו שביל כחול. השביל הכחול יפגיש אתכם עם מערה מסתורית שהילדים ייהנו להתחבא בה מהעולם.

בהמשך תצעדו בקניון צר ופוטוגני, בין סלעים בוהקים בלובנם. זה המקום לסלפי משפחתי ושיתוף ברשת החברתית האהובה עליכם, כדי להוציא לכל החברים את העיניים.

סופו של המסלול בעין סהרונים, נווה מדבר זעיר שבו צמחייה ירוקה ופלגי מים זעירים. יותר פסטורלי מזה לא תמצאו בכל מכתש רמון. קחו את הזמן, אין מה למהר, כי מכאן, הדרך אל הרכב אורכת דקות ספורות בלבד.

 

 

 

פרטים כלליים:

הטיול בדרגת קושי קלה למשפחות ומתאים לכל סובארו 4X4

עונה מומלצת: חורף ואביב

זמן משוער לטיול: יום מלא (כשעה באתר “אבן, רוח מים”; כשעה וחצי-שעתיים בגן לאומי צבעי מכתש רמון; כ-3-2 במסלול פרסת נקרות)

לגנוב עוד יום: אפשר לבלות ברחבי המכתש יומיים, וללון בחניון הלילה המוסדר “חאן בארות” (בתשלום ובתיאום מראש). המקום מצוין גם לתצפיות כוכבים.

* ניתן לבצע את הטיול גם מהסוף להתחלה, לפי החשק

* אין לטייל באזור כאשר ישנה סכנת שיטפונות