חוויות משפחתיות בגן לאומי חוף פלמחים

בימי הקיץ, מדובר בחוף רחצה ונופש פופולרי, אבל בחורף, הופך גן לאומי חוף פלמחים למרחב מרהיב שמציע אתר טבע ומורשת מרתק, ובו עולם חי וצומח לצד תצפיות בלתי נשכחות לעבר אחת מרצועות החוף המרשימות באזור. כזה ים מזמן לא פגשתם

מי המשוגעים שנוסעים לים בחורף? ובכן, אתם. ויש לכך סיבה בהחלט טובה, כי בשונה מחוף הרחצה החביב הסמוך לביתכם, ישנם חופים שמציעים הרבה יותר ממבט מהורהר אל הים.

זה אומר עולם חי וצומח עשיר, שרידים ארכיאולוגיים מרתקים ושבילי טיול מפותלים שייקחו אתכם בין כל הטוב הזה. במילים פשוטות, בקיץ זהו אתר רחצה ונופש קלאסי ופופולרי, בעוד שבימי החורף, זהו מרחב שמציע למבקריו אתר טבע ומורשת מרתק. אז ברוכים הבאים לגן לאומי חוף פלמחים, הממוקם בדרום מישור החוף, ומזכיר במראהו את חופי הים הבתוליים שהיו כאן בעבר.

לצד החוף מתפתלים שני שבילי טיול נהדרים שבהם תבקרו היום.  נתחיל מהשביל היותר מדליק: שביל האטד, הקרוי על שם השיח אטד החוף המצוי כאן מכל עבר.

השביל, שמתחיל מהכניסה לגן הלאומי ומסומן היטב בשטח, נמתח אמנם לאורך צנוע של כ-650 מטרים, אבל מרוב שהוא יפה בעונת החורף, תהיה זו הליכה איטית ונעימה, עם שפע של עצירות.

השביל ייקח אתכם בין תצפיות יפות לכיוון הים, ובסופו הוא מטפס את צוק ציורי. הצוק הזה הוא למעשה המקום שבו פעלה לפני כ-3,500 שנים עיר הנמל הקדומה “יבנה ים”.

 

בין הנמל הקדום לצבי הים

נמל ימי טבעי זה שימש ספנים, סוחרים ויורדי ים במשך מאות רבות של שנים, עד לימי הביניים. בין השאר, התגלו כאן פסיפסים מרהיבים, מערות קבורה, בתי מגורים מפוארים ועוד.

וחשוב לא פחות, מראש הצוק ממתינה לכם נקודת תצפית מעלפת על הים, החוף ומה שביניהם. זהו מקום לרבוץ בו שעה ארוכה. ובכלל, מתי יצא לכם לבהות בים הכחול בשיא החורף?

עוד כדאי לדעת כי באזור זה מתגוררים בעלי חיים רבים, בהם שועלים, תנים, חזירי בר ואפילו צבאים. זאת לצד עולם מגוון של זוחלים ומכרסמים, בהם לטאות כח נדירות.

בנוסף, בשטח החוף ישנה חוות צבי ים. במה בעצם מדובר? בלילות הקיץ, פוקדות את החוף צבות ים, חופרות בחול הרך קנים ומטילות בהם את ביציהן.

מאחר שקנים אלו חשופים לפגיעות שונות, רובן מעשה ידי אדם, הם מועתקים על ידי פקחי רשות הטבע והגנים לחוות הקינון המוגנת. מכאן יבקעו הצבונים הקטנים, ויצעדו בחזרה אל גלי הים.

מי שראה את המחזה המרהיב הזה, לא ישכח אותו לעולם. השביל השני שממתין לכם הוא שביל הסוללה, על שם סוללת הביצורים הכנענית שנבנתה כאן בימי קדם.

בתחילתו יש תצפית פנורמית לעבר הים והחוף, כולל הרי יהודה ואזור השפלה. ביום חורפי בהיר, תוכלו לזהות מכאן אפילו את מגדלי עזריאלי בתל אביב. מכאן פשוט התמסרו לשילוט, וגלו פינות מלאות קסם נוספות.

 

עוד בסביבה: מסלול יפהפה לצד נחל שורק

אם המסלול בגן לאומי חוף פלמחים היה קצר לכם מדי, יותר ממומלץ לבצע מסלול טיול חמוד בסביבה. המסלול נערך בשפך נחל שורק (גן לאומי נחל רובין).

המסלול קווי (הלוך ושוב. כ-3 ק”מ לכל כיוון) אבל אפשר להתחיל ולחזור מתי שמתחשק. מחנים בחורשת הצנחנים וצועדים מערבה לצד הנחל, בהתאם לשילוט.

בין נקודות העניין במסלול תמצאו את אי הצבים, שבו תוכלו (אם יהיה לכם מזל) לצפות בצבי ביצה.

בהמשך הדרך, בין דיונות חול זהובות, תגיעו אל תצפית הקורמורנים, שמציעה שואו מרהיב במיוחד בחורף, בעת שהמוני בעלי כנף מיוחדים אלו שוהים על העצים שלצד הנחל.

סוף המסלול הוא ב”מערת הגמדים”, מערה קטנה וחמודה שנמצאת למרגלות מצוק הכורכר הענקי מול הים. מראש המצוק ישנה תצפית עוצרת נשימה לעבר הים. שווה את הטיפוס.

המיקום הגיאוגרפי של השפלה הוא חלק מהסיבות שבזכותן המקום היה מיושב באלפי השנים האחרונות די ברציפות.

היא נמצאת לא רחוק מהדרך הבינלאומית המחברת את אפריקה ואסיה, היא נמצאת לא רחוק מערי ההר ולא רחוק מערי החוף ובקיצור – תמיד עברו דרכה. לערים שהיו בה הייתה סיבה טובה לייצר דברים ולמכור אותם.

אחד הגידולים המובהקים לאורכה של השפלה עד היום הוא הגפן, במהלך המסלול תוכלו לחפש את הגתות העתיקות הפזורות בשטח.

 

פרטים כלליים:

הגעה לנקודת ההתחלה: “גן לאומי חוף פלמחים” בווייז. למסלול בשפך נחל שורק: “חורשת הצנחנים” בווייז.

הטיול בדרגת קושי קלה למשפחות. מתאים לכל רכב

אורך המסלול: כ-2 ק”מ בחוף פלמחים. כ-3 ק”מ לכיוון בשפך נחל שורק.

עונה מומלצת: סתיו, חורץ ואביב

זמן משוער לטיול: 3-2 שעות ומעלה בפלמחים. ניתן להאריך על-פי ההמלצה המוצעות בסוף הכתבה.

שימו לב: הגן הלאומי פתוח בשעות היום, והשהייה בו בלילה אסורה. אין להבעיר אש בשטח. החניה בתשלום (10 שקלים לרכב בעונת החורף).