כמו לטייל בתוך ציור- גן לאומי השרון

הוא יכול לשמש כבריחה זוגית רומנטית קרוב לבית או כטיול משפחתי מדליק עם הילדים. קבלו פינה קסומה ולא ממש מוכרת מתחת לאף, שבה תצפיות מהממות, שקיעות חורפיות נהדרות וגם כמה פינות סודיות שילדים יאהבו

 

 

יציאה למסעות מרוחקים היא השיטה הבדוקה לפספס פינות קסומות ליד הבית.

ובכלל, זה מצחיק: כשאנחנו מתכננים טיול, אנחנו חושבים על נסיעה ארוכה, כבישים זרים, אוכל לדרך והרבה מים. כלומר, בדיוק השיטה הבדוקה לפספס מקומות שווים ליד הבית (בהנחה שאתם גרים כמובן באזור המרכז).

גן לאומי חוף השרון (אל תתבלבלו עם “חוף השרון”) נושק לקיבוץ שפיים ורובץ על רכס כורכר ציורי, המתרומם לגובה של 40 מטר מעל רצועת החוף הצרה שמתחתיו.

פורחים פה סוגים רבים של צמחים: מצמחי מדבר ועד לצמחייה ים-תיכונית. אומרים שיש פה גם עדר צבאים, שהובא לפני לא מעט שנים ממקומות שונים בארץ.

אנחנו אישית לא פגשנו אותם, אבל מקורות מהימנים טוענים שהם אכן כאן, מתחבאים מפני המטיילים ביום, ומשוטטים בעיקר בלילה.

 

 

 

 

המצוק, האירוסים ומה שביניהם

לפני שנתחיל, מילה על ניווט רגלי בשטח: במקום מסומנים שני שבילים טבעתיים עיקריים: שביל המצוק ושביל האירוסים. השילוט מצוין, ואין סיכוי שתלכו לאיבוד.

המלצה שלנו: בקרו בשני השבילים יחדיו. הם אינם ארוכים, ולעתים חופפים זה את זה.

ואם תגיעו לכאן בחודשים פברואר-מרץ, תזכו להתענג על שיאה של פריחת אירוס הארגמן. מכל רחבי העולם, הפרח הזה פורח אך רק בישראל (מה שבוטנאים מכנים “מין אנדמי”). אז תנו לו את הכבוד שלו.

לאחר שנכנסים לשטח הגן הלאומי, מומלץ להתחיל עם שביל המצוק, המציע הליכה רגועה ואיטית צפונה, לצד הנוף המדהים של רצועת החוף, רחוק שם למטה (רק תיזהרו לא להתקרב יותר מדי לשפת המצוק).

במסלול זה ישנן מרפסות תצפית בנויות מעץ, שמהן ניתן לראות למרחוק: מארובות תחנת החשמל באשדוד ועד אלו של חדרה.

בין שתי נקודות התצפית העיקריות, שוכנת לה שכבת חמרה חשופה ומרשימה. מעניין לגלות כי החמרה הוא למעשה סלע שמקורו בדיונות החול, או יותר נכון, בבליה של דיונות חול, שבהן היה ריכוז נמוך של גיר.

עם איבוד הגיר, צופו גרגירי החול בציפוי חרסיתי הבנוי מגרגירים זעירים, מה שנותן להם את הגוון האדמדם (“אחמר” פירושו אדום בערבית).

 

 

מטפסים, מתגלגלים ומתחבאים מהעולם

מכאן תוביל אתכם הדרך להפתעה לילדים: מחצבת חול נטושה שבו דיונות קטנות שכיף להתגלגל בהן. המקומיים קוראים להם “חליקס”, בזכות ההחלקות שהן מציעות.

גם אם אתם טיפוסים רציניים להחריד, נסו להתגלגל גם אתם בחול. זה ממכר. באחריות.

בכל מקרה, מרחב זה מעוטר בעצי חרוב, אקליפטוסים ועצי קשישים שילידם אוהבים לטפס על ענפיהם.

מכאן אפשר לחזור לנקודת ההתחלה, או לחבור לשביל האירוסים, ולקבל נקודות מבט נוספות לעבר הים, כולל מפגש עם כמה זולות מסתור נהדרות. מצוין לילדים (ולמבוגרים) שאוהבים להתחבא מהעולם.

לקינוח, אפשר לסגור את המסלול בפיקניק מושקע בחניון מטיילים קטן וחמוד שהוכשר במיוחד בכניסה הדרומית של הגן הלאומי.

היה לכם קצר מדי? עוד נקודות עניין בסביבה כוללות את גן לאומי אפולוניה, שבו שביל טיול קצר על המצוק מול הים ומבצר צלבני מהמם ביופיו.

בנוסף, נסו את “הגלריה הירוקה – פארק דינה”. זהו פארק פסלים סביבתיים תחת כיפת השמים בשדות של ארסוף-קדם (הגעה משפיים). הפסלים מעוררי השראה והטיול במקום מתאים במיוחד לילדים. אל תחמיצו.

 

 

פרטים כלליים:

הגעה לנקודת ההתחלה: “גן לאומי חוף השרון” בווייז

הטיול בדרגת קושי קלה למשפחות.

אורך המסלול: כ-3-2 ק”מ, לפי החשק.

עונה מומלצת: כל השנה

זמן משוער לטיול: 3-2 שעות. ניתן להאריך על-פי ההמלצות המוצעות בסוף הכתבה.

שימו לב: הגן הלאומי פתוח בשעות היום, מהזריחה עד השקיעה. השהייה בו בלילה אסורה. אין להבעיר אש בשטח. הכניסה ללא תשלום.